Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Waldemar Malak

2009-11-04
Waldemar Malak

Urodzony w 1961 r. w Bydgoszczy. Artysta malarz, mieszkający i pracujący od wielu lat na terenie Gminy Osielsko. Ukończył studia z zakresu plastyki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zakresie działalności artystycznej zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Jest także autorem projektów wnętrz i kilku scenografii teatralnych.


Wystawy indywidualne

Wystawa malarstwa "Przed", Galeria SPAMiG "Pod Blankami", Bydgoszcz, 1992
Wystawa malarstwa, klub Red Fox, Bydgoszcz, 1994
Wystawa malarstwa, Wieża Ciśnień, Bydgoszcz, 1995
Wystawa malarstwa "Przejście", Galeria Rücker Polska, Gifhorn, Niemcy, 2000
Wystawa malarstwa "Przejście", Galeria Teatralna, Bydgoszcz, 2001
Wystawa malarstwa, Miejska Galeria Sztuki "Wieża Ciśnień", Wilhelmshaven, Niemcy, 2002
Wystawa malarstwa "Letnie impresje", Galeria Podróżnika, Bydgoszcz, 2001
Wystawa malarstwa, Galeria "3nastka", Bydgoszcz, 2002
Wystawa malarstwa "Nad brzegiem lustra", Galeria Akurat, Bydgoszcz,2002
Wystawa malarstwa "Nad brzegiem lustra" Galeria Bistro, Wilhelmshaven, 2003
Wystawa malarstwa, MDK nr 1, Bydgoszcz, 2009

Udział w wystawach zbiorowych

Udział w II, III I IV Biennale Plastyki Bydgoskiej
Wystawa pokonkursowa "Kobieta w sztuce", Galeria Miejska bwa Bydgoszcz
Wystawa pokonkursowa "Kwiaty", Stara Kordegarda, Warszawa, 1993
Wystawa pokonkursowa "Kwiaty", Galerie"Piast" I "Mikimoto", Tokio, Japonia 1994
Udział w wystawie "21 artystów z Bydgoszczy", Galeria "T&T" w Norymberdze, 1994
Udział w akcji charytatywnej - wystawa i aukcja na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Osace, Tokio, 1995
Udział w III Warsztatach Malarskich "Obraz i Metafora" w Górznie, wystawy poplenerowe - Toruń - "Wozownia" oraz w Niemczech, 1996
Udział w wystawie "Malarstwo i rzeźba polskich artystów", Bremer Prasse-Club, Bremen, Niemcy, 1997
Udział w wystawie "Malarstwo i rzeźba polskich artystów", Galeria Haus Müller, Gandrkesee, Niemcy, 1997
Udział w wystawach czterech artystów z Bydgoszczy, Galeria Punkt w Gdańsku, Galeria Brama w Warszawie, Galeria Teatralna w Bydgoszczy, 2000
Wystawa malarstwa "Profile", Nowy Jork, USA, 2008

Teatr, projektowanie

Scenografia kostiumy do sztuk: "Ubu król" - 1995, "Alicja w łóżku" - 1996, "Tragedia księżny Amalfi" - 1996, "Ubu niewolnik" - 1997 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Udział w warsztatach teatralnych, scenografia i kostiumy do sztuki "Ubu niewolnik", Ośrodek The Point - Bronx, Manhattan - Nowy Jork, 1998
Scenografia i kostiumy do sztuki "Trans-Atlantyk", Teatr Dramatyczny w Elblągu, 1999
Scenografia i kostiumy do sztuki "Makbet", Państwowy Teatr im. Juliusza Ostrawy w Gorzowie, 2002
Performance "Mięso" podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA w Poznaniu, 1996
Wystrój malarski, projekt wnętrza i logo klubu KUŹNIA w Bydgoszczy, 1995


"Poznałem Waldka jakieś 15 lat temu. Kompletowałem wówczas obiekty plastyczne do galerii EAST ART w Bookholzbergu. Zrobił na mnie wrażenie swoją skromnością, a przy tym stanowczością, gdy poruszaliśmy tematy roli sztuki i jej oddziaływania na nas. Wspominał swoje dzieciństwo, manię rysowania wszystkiego i wszędzie. Mówił przy tym, jak ważny jest kontakt młodego człowieka z farbami i pierwszym obrazem. W domu jego babci, zawsze przed Wielkanocą, zawieszano obraz przedstawiający Chrystusa w Ogrójcu, namalowany w ciemnej tonacji, na grubym jak skóra płótnie. Chociaż sprawiał raczej przygnębiające wrażenie, stał się chyba archetypem dzieła sztuki.

Znałem wiele abstrakcyjnych prac Waldemara. Większość z nich była prezentowana na wystawach w Niemczech, w tym na jego autorskiej wystawie w Wieży Ciśnień w Wilhelmshaven. Dlatego tematy dzisiejszej wystawy - "Arkadia, źródła czystej wody" - był dla mnie zaskoczeniem. W tych pracach pojawiły się śródziemnomorskie nastroje, szczególne zabarwienie wody w wielu odcieniach błękitu, wapienne wybrzeża lądu i wysp. Taki temat zdeterminował dobór farb i tonacji, a może było odwrotnie?

"Poszukiwanie piękna" to tytuł wystawy. Niby banalny, bo przecież każdy ma do tego prawo i wielu z nas stara się to robić, nieraz zwodzi go kicz, nieraz wielka sztuka. Poszukiwanie Waldemara to malarska symbioza natury i ludzkiego ciała. Nietypowa struktura tych obrazów pozwala je oglądać i dotykać nie tylko z przodu, ale i z boku. Powstaje możliwość niemal cielesnego nawiązania z nimi kontaktu. Farby nakładane są najpierw gładko i cienko, później grubo, z bogatą fakturą na płótno jutowe. Dzieła te wywierają na widzu niezapomniane wrażenie.

Prezentowana wystawa zawiera większość prac namalowanych w tym roku. W porównaniu do poprzednio znanych mi obrazów, te uderzają jaśniejszą paletą barw, szczególne błękitów i barw ciepłych - zachowują przy tym niezbędne kontrasty. Na credo tej wystawy nadaje się znakomicie fragment listu Waldemara: "Cały czas mam silne przekonanie, że malarstwo to określona forma, która się nie wyczerpała, jej ograniczenia są zaletami i jeśli ktoś myśli, że można ją zastąpić video albo jakąś inną techniką to jest naiwny. Podobnie jak wiersz. Chyba są dwie sztuki tak bardzo intelektualne - poezja, a później właśnie malarstwo".

Marian Dziatkowiak


"Najważniejsze, to móc patrzeć na własny obraz po jago namalowaniu i chcieć jeszcze go oglądać wiele razy później. Dla mnie to właśnie jest miarą sukcesu".

"Bywają arkadyjskie sny i pragnienia. Nieraz wydaje się, że można je spełnić. Stojąc przed dużym oknem, widać w nim odbicie patrzącego. Jest w tej Arkadii, ale tylko jako refleks. Tak samo realny, jak postać z obrazu namalowanego czterysta lat temu".

Waldemar Malak

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz