Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Wacław Kuczma

2004-12-07
Wacław Kuczma

Urodzony w 1956 r. w Bydgoszczy. Mieszkający i pracujący w tym mieście z kilkuletnią przerwą na studia w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (1977-82) i sześcioletnią pracę w Miejscu Piastowym pod Krosnem. Pracował tam jako nauczyciel malarstwa i rysunku, będąc jednocześnie kierownikiem artystycznym szkoły (lata 1983-89).

Od ukończenia studiów zajmuje się nauczaniem artystycznym, prowadzeniem galerii niezależnych, organizowaniem wystaw i sympozjów artystycznych w Polsce i za granicą. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego "Wieża Ciśnień" oraz Towarzystwa Wspierania Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy.

Wszystkie swoje działania realizuje wspólnie z żoną Dorotą. Jest członkiem Stowarzyszenia Sztuki "Graz" w Regensburgu od 2003 r. i od 2002 r. Dyrektorem Galerii Miejskiej bwa. To aktywny twórca. Jego twórczość jest niezależna od panującej aktualnie mody. Wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce i w Europie (50 wystaw zbiorowych i około 40 indywidualnych m.in. w BWA Bydgoszcz, Krosno, Bielsko-Biała, Nowy Sącz, Zakopane; w galeriach: Nowy Targ, Pałac pod Baranami Kraków, Galerie in der Kofferfabrik Nurnberg, Galerie an der Havel Brandenburg, BWA Słupsk, GSW Łomża, Ostrołęka, Rzeszów, I.P of Modern Arts Pomal Holandia, Galeria 13 New York, Miami, Koszyce, Budapeszt, Straublng, Lębork, Galeria Graz Regensburg, Inst. Szczecin - Zamek, Bałtycka Galeria Sztuki Ustka, Utrecht Holandia).

Artysta o sobie

"Zaczynałem od malarstwa, które dzisiaj szumnie nazywa się komentującym, ale wówczas byłem poza czasem. Zahaczyłem też o pewien rodzaj realizmu ekspresyjnego, zaznaczający się mocnym odniesieniem do rzeczowości naszej egzystencji, aż powróciłem do czegoś, co nie jest ani komentarzem, ani sprzeciwem. Jest jednocześnie wszystkim naraz. W ostatnich pracach wytaczam protest wobec zakłamaniu i infantylizmowi sztuki współczesnej i samego teraźniejszego życia. Życia opartego na błyskotkach, świecidełkach, tandecie bucików, torebek, spodni, strojów, kobiet, męskich szmatławych garniturów, fryzur, facetów bez jaj, telewizyjnej i medialnej głupocie. Wytaczam protest bezhołowiu czasopism, restauracji, szkoły i kościoła. Wytaczam protest Ameryce i Warholowi. Wytaczam protest ludziom skorupom, politykom, MacDonaldom, multikinom, sądom, tandetnym majtkom i wreszcie samemu sobie, że wszystko jeszcze toleruję."

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz