Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Stanisław Stasiulewicz

2007-03-14
Stanisław Stasiulewicz

Urodzony 13.12.1955 r. Studia i dyplom (1983 r.) na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni prof. Jana Szancenbacha na ASP w Krakowie. Od 1985 r. bierze aktywny udział w środowisku artystycznym Bydgoszczy (Galeria Kruchta, Pomyśl o Sztuce, Szkoła Bydgoska, Trytony). Współpracuje od 1990 r. z Galerią Kantorek. W latach 1993-99 prezes ZO ZPAP. W 1994 r. Stypendysta Fundacji Pollock - Krasner w Nowym Jorku.

Szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Cykle "Obrazy Bydgoskie", "Obrazy Jass-ne". Prace w zbiorach Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego oraz prywatnych.

Artysta o sobie

"Moja ponad 25-letnia wędrówka w krainie malarstwa, prawie od początku (jeszcze na ASP) wiązała się z tzw. abstrakcją. Pamiętam, że stało się to nagle i w jakimś sensie nieoczekiwanie. Były tego co prawda wcześniejsze przyczyny - rozmowy i obserwacja powstających obrazów starszego kolegi, ormiańskiego malarza Gagika Arutiuniana, gdy pracowaliśmy w bydgoskim Teatrze Polskim. Nie przypuszczałem jednak, że tak szybko znajdzie to u mnie zastosowanie. Oczywiście program studiów i różne tematy rozwijały, przygotowywały, aby malować - z wyobraźni. Zrozumiałem wówczas, że realność obrazu czystego jest ważniejsza, że jest głębsza, jest wolnością od publicystyki. Poznawanie, inspiracja i wpływ wielu malarzy abstrakcjonistów - szczególnie Arschil Gorky, nieodwracalnie zmieniła moje oczekiwania i wymaganie wobec malarstwa.

Okoliczność wystawy w "Galerii nad Brdą" przy WSG w nowym lokalu uświadomiła mi okazję zaprezentowania - małej retrospektywy. Tak się składa, że rozpiętość zagadnień tych obrazów - od abstrakcji ekspresyjnej do geometrii (z nurtu color field painting) wypełniło mój dotychczasowy tok realizowania się. Zapewniam o naturalności i szczerości tego procesu, który formalnie jako zjawisko w malarstwie współczesnym występował jednocześnie. Intensywność i dynamizm rozwoju tradycji i świadomości abstrakcji zaowocowały w Nowym Jorku, jako szeroko określana "Szkoła Nowojorska". Cieszy mnie fakt, że głównymi odbiorcami wystawy będą młodzi studenci WSG, otwarci na wiele artystycznych zjawisk".

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz