Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Michał Kubiak

2006-04-12
Michał Kubiak

Znany i ceniony artysta rzeźbiarz środowiska bydgoskiego. Urodził się w 1946 r. w Bydgoszczy, do której powrócił po ukończeniu - z wyróżnieniem - studiów w PWSSP w Poznaniu, na kierunku rzeźby.

Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech i USA. Jest laureatem wielu nagród głównych w prestiżowych konkursach rzeźbiarskich.

Część z prac Michała Kubiaka znalazło swoje stałe miejsce w Bydgoszczy. Między innymi wykonał on tzw. "Bydgoskie drzwi". Powstały one z okazji 650-lecia Bydgoszczy i dlatego właśnie historia miasta stanowi inspirację do ilustrowania w sposób plastyczny treści błogosławieństw. Na rewersie tych drzwi przedstawione są herby i symbole związane ze współczesnością Kościoła, Narodu, Bydgoszczy i Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którzy pracują w bazylice bydgoskiej. Drzwi te powstały na zamówienie obecnego proboszcza parafii klasztornej, który w obrazach przedstawianych na płaskorzeźbach odnajduje również część swojego życia. W temacie błogosławieństw każdy człowiek obcujący z tą sztuką odnajdzie samego siebie.

Tematem prac tego wybitnego artysty z Bydgoszczy są również postacie wędrowców i portrety sławnych ludzi. Wędrowcy wyposażeni w atrybuty pątnicze i często zapatrzeni w niebo, albo też odbywający wędrówkę w głąb siebie. Znakomite są portrety, w których rozpoznamy wizerunki ludzi, którzy kształtowali naszą wrażliwość na prawdę i na piękno: Arthura Rubinsteina, Stefana Kisielewskiego, Andrzeja Szwalbego.

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz