Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Krystyna Panasik

2005-04-19
Krystyna Panasik

Urodzona w Zelwie na Białorusi w 1936 r. Zmarła w 2012 r. Malarka, rzeźbiarka, plastyk. Uczennica m. in. Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (pod kierunkiem prof. T. Niesiołowskiego i prof. S. Borysowskiego), Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku (w pracowniach prof. S. Horno-Popławskiego i prof. A. Wiśniewskiego) oraz Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Poznaniu (pod kierunkiem prof. B. Wojtowicza). Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą (w Damaszku, Kopenhadze, Norymberdze). Autorka m. in. pomnika Marii Konopnickiej na bydgoskim Szwederowie (1993).

Jej sztukę cechował ogromny spokój i refleksyjność oraz skupienie na wewnętrznych dramatach ludzkich. Prostota formalna jej dzieł sprzyjała skupieniu na metaforycznym przekazie i wytworzeniu nastroju intymności. Rzeźbiła w drewnie, kamieniu i metalu. Jej prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum na Majdanku, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Galerii ZAR w Warszawie, Muzeum w Czerkasach (Ukraina), Galerii TdT w Norymberdze oraz licznych zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Związana od lat z Wyższą Szkołą Gospodarki, w ostatnim czasie z Instytutem Kulturoznawstwa WSG, gdzie prowadziła cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia ze studentami. Odeszła w wieku 76 lat.

Krystyna Panasik przez wszystkie lata swojej twórczości pokazała, że jest artystką oryginalną, poszukującą, w znacznym stopniu uwolnioną od nadmiaru tradycji. Zdolna przy tym do sugerowania odbiorcom pewnych skojarzeń i treści na temat człowieka, jego dramatów tracenia pozorów, krepujących go uwikłań i masek. Jej prace wydają się być refleksyjne, wyciszone, metaforyczne i pogłębione. Rozwiązania formalne każą się nam doszukiwać wspólnoty ideowej z niegdyś modną "nową figuracją" (swoboda kompozycyjna, łatwość operowania uproszczonymi realiami, niedookreśloność programu tematycznego oraz troska o warstwę znaczeniową z wyraźnym kontekstem literackim).

Twórczość Krystyny Panasik z zakresu rzeźby jest bardziej gestem odkrywcy, odczytującym zakodowane treści, kiedy wyzyskuje gotowe kształty, raniąc niektóre miejsca dłutem. Poza rzeźbą uprawiała równolegle gwasz i rysunek. Gwasze mają świeżość, dyskretny wdzięk i specyficzną gęstość materii poetyckiej. Usiłuje odnaleźć na swój użytek niepowtarzalny sposób wyrażania przestrzeni. Zresztą przestrzeń jest ich najważniejszym tematem.

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz