Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Janusz Michalski

2005-05-17
Janusz Michalski

Urodzony w 1958 r. w Bydgoszczy, fotografią zajmuje się z zamiłowania, jako amator. Jako miłośnik przyrody szczególnie upodobał sobie fotografię makro. Na swoich fotografiach uwiecznia owady, pająki i małe zwierzęta, zamieszkujące rodzime łąki i lasy, oraz pejzaże i rośliny. Nie ogranicza się tylko do fotografowania przyrody. Czas swój poświęca również swojemu rodzinnemu miastu - Bydgoszczy.

Wystawy indywidualne

2003 - "Konstelacja szesnastu" - Dom Kultury Orion (fotografia Bydgoszczy w 16 kolorach),
2004 - "Śniadanie na trawie" - Galeria Zacisze przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku (makrofotografia przyrody i pejzaż),
2005 - "Bliskie spotkania" - Galeria Mała w Grudziądzu (makrofotografia owadów i pająków),
2005 - "Kanał Bydgoski" - Kawiarnia Artystyczna Węgliszek,

Udział w wystawach zbiorowych

2004 - V Przegląd Fotografii Bydgoskiej

Kilkukrotnie pokazywał swoje fotografie w zaprzyjaźnionych szkołach. W wolnych chwilach zajmuje się grafiką użytkową. Jestem autorem okładek do czterech książek i kilku folderów.

Artysta o sobie

"Kiedy siedem lat temu w naszym domu zamieszkała Sara, jeszcze wtedy mała czarna suczka, nasze kroki skierowały się do pobliskiego lasu. Chodziliśmy tam na długie spacery. Z biegiem dni polubiliśmy je na tyle, że spędzaliśmy w lesie coraz więcej czasu. Odkrywałem jego najlepsze strony. Jest piękny, spokojny i rześki, szczególnie o wschodzie słońca. Wydaje mi się, że wczesnym rankiem, kiedy wstaje słońce i budzi się cała przyroda, jest tam najprzyjemniej. Letnią porą wstaję skoro świt i wyruszam na pieszą wędrówkę. Wsłuchując się w kojący śpiew ptaków, odpoczywam, zapominając o troskach dnia poprzedniego. Idąc do lasu zabieram ze sobą aparat fotograficzny, kanapki i termos. Jem śniadanie, siedząc na łące i obserwując przyrodę. Wokół otaczają mnie wysokie trawy, na których pająki rozpięły swoje sieci. Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, aby zauważyć, że gdzieniegdzie "krzyżak" skąpany w porannej rosie przystępuje również do "śniadania", zjadając swoją nocną zdobycz. Kiedy zza drzew wyłania się słońce, oświetlając łąkę ciepłymi promieniami, wyjmuję aparat i zaczynam "polowanie" na najciekawsze okazy. Mam niewiele czasu, by zrobić zdjęcie przepięknie wyglądających w porannym słońcu kropel rosy, wiszących na pajęczych sieciach. Same owady, trawy i wrzosy wyglądają również czarująco.

Kiedy się ociepla, opada mgła i krople rosy znikają w ciągu kilkudziesięciu minut. Zmuszony jestem wtedy pracować szybko, ale i pewnie. Aby zrobić dobre zdjęcia, muszę takie sesje powtarzać wielokrotnie, ciągle szukając nowych miejsc, wędrując coraz dalej i dalej. Owocem tej pracy stał się obszerny cykl fotografii otaczającej nas natury. Zdjęcia moich bohaterów gromadziłem przez ostatnie trzy lata niezależnie od pory roku. Fotografuję nie tylko owady, ale i rośliny oraz leśne pejzaże. Prawie wszystkie zdjęcia przyrody wykonałem w lasach i na łąkach, na skraju Puszczy Bydgoskiej. W sumie bardzo niedaleko dużego miasta. Zafascynowała mnie przyrodnicza fotografia makro. To znaczy zdjęcia robione z bardzo bliska, na których widać o wiele więcej niż gołym okiem. Można wówczas dostrzec pojedyncze elementy budowy małej mrówki, owłosione nogi pająka, czy ciekawą strukturę skrzydeł ważki. Drobne szczegóły ujawniają taką część naszego otoczenia, na którą nie zawsze zwracamy uwagę, a jeśli już zdecydujemy się ją pokazać, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie.

Prezentując swoje fotografie, chcę pokazać ludziom, którzy nie doceniają otaczającej ich przyrody, że wrażeń i pięknych widoków nie trzeba szukać z dala od domu, czy poza granicami kraju. Myślę, że wiele osób oglądających fotografie natury, tej nam najbliższej, dojdzie do wniosku, że jednak warto uważniej rozejrzeć się wokół siebie. Może w czasie spaceru uda im się dostrzec te tak istotne detale krajobrazu, jakimi są owady i pająki zamieszkujące rodzime łąki i lasy.

Fotografuję również Bydgoszcz. Moje zdjęcia można obejrzeć na stronach internetowych www.bydgoszcz.pl, www.wenecja.art.pl, www.album.com.pl/album.php?id=6034. Przestrzeń jest ich najważniejszym tematem".

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz