Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Danuta Jaskuła-Strychalska

2004-04-20
Danuta Jaskuła-Strychalska

Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego i ceramikę u prof. Hanny Brzuszkiewicz.

Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz collage, wzbogacając obrazy o elementy fakturowe. Tworzy również obrazy ceramiczne utrzymane w surowych barwach monochromatycznych. Interesują ją problemy symbolu, metafory i poetyckiej ekspresji wyrażone środkami plastycznymi - głównie barwą, linią i fakturą. Dlatego punktem wyjścia do pracy nad obrazem są dla niej strofy poezji lub myśli zaczerpnięte z prozy. Już cykl prac dyplomowych pt. "Pejzaż wysublimowany" był poetycką reminiscencją barwnych układów krajobrazowych - swoistym "dziennikiem malarskiej podróży".

Pracuje jednocześnie jako pedagog, rozwijając zainteresowania twórcze dzieci młodzieży oraz proponując alternatywną postawę wobec życia. Dlatego współpracuje z Fundacją Piękniejszego Świata w Skłudzewie, przekazując dzieciom atmosferę tego miejsca, będącego "akademią wyobraźni i piękna", wolną od technokratyzacji i materializacji.

Prezentowała swe prace między innymi na Biennale Małych Form Malarskich oraz kilku wystawach w Toruniu, a także w Gdańsku i Galerii "EL" w Elblągu. Współtworzyła katalog do wystawy z okazji jubileuszu pracy twórczej M. Wiśniewskiego.

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz