Galeria Nad Brdą

Witamy na stronie Galerii Nad Brdą - tutaj znajdą Państwo informacje o artystach, którzy gościli w Galerii nad Brdą. Można zapoznać się z ich twórczością, zobaczyć zdjęcia prac, jak również zdjęcia z poszczególnych wystaw.

Anna Osińska

2006-03-14
Anna Osińska

Urodzona w 1949 r. w Bydgoszczy. Studiowała w latach 1972-1978 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczo zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą oraz projektowaniem szkła, ceramiki i biżuterii artystycznej. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, pastel i akwarelę.

Twórczość Anny Osińskiej, i to zarówno w dziedzinie grafiki artystycznej, jak też malarstwa lub rysunku wraz z ich tradycyjnymi, kształtowanymi przez stulecia wartościami, cechuje zdyscyplinowana forma, czytelność i wyrazistość zawartej treści. Artystka swobodnie korzysta z arsenału środków wypracowanych w bardziej lub mniej odległej przeszłości, ujawniając przy tym zdolność pobudzania do wnikliwego spojrzenia na otaczający świat.

Suma wrażliwości i artystycznej wyobraźni oraz przywiązanie do opanowanego po mistrzowsku warsztatu powodują, ze jej prace, choć nie mają wybitnych walorów poznawczych, to dostarczają szczególnych wrażeń i satysfakcji, zarówno w warstwie wizualnej, jak doznaniach emocjonalnych. Anna Osińska nie pragnie wstrząsać, ani zadziwiać, a tym bardziej drażnić i prowokować. W pracach jej widać stałe dążenie do perfekcji i harmonii. Realizm jej prac opiera się na precyzyjnym rysunku i umiejętnym modelowaniu form światłem, nie tracących jednak trudnej do opisania atmosfery zmysłowości i kuszącej urody.

Różnorodne, zmieniające się zainteresowanie tematyczne artystki zaowocowały wielką ilością prac o różnym stopniu ekspresji, zarówno w kolorycie, kompozycji, jak i rysunku. W twórczości Anny Osińskiej ekspresyjne portrety, dynamiczne pojęty pejzaż przeplatają się ze swobodnymi impresjami malarskim ujmującymi motyw krajobrazowy.

Obszerny dorobek twórczy Anny Osińskiej, na którą składają się obrazy olejne, akwarele, pastele, grafiki oraz szkice i rysunki z plenerów i podróży artystycznych powoduje, że prace jej, prezentowane na kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, ogląda się zawsze z prawdziwą przyjemnością.

Artystka jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji artystycznych i stowarzyszeń twórczych. Prace jej znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Meksyku, Argentynie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Grecji, Szwajcarii, Niemczech i na Malcie.

Anna Osińska aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym środowiska bydgoskiego, pełniąc jednocześnie funkcję Prezesa Stowarzyszenia Pomorskich Artystów Malarzy i Grafików. Stąd też, szczególną rolę w twórczości artystki odgrywa jej rodzinne miasto Bydgoszcz. Dążenie do perfekcji rysunkowej i technicznej widać doskonale we wszystkich pracach związanych z pejzażem miasta.

Ten artysta nie posiada prac na sprzedaż.

©  Copyright 2020. Galeria nad brdą

Wyższa Szkoła Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz